Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

S Lukášem Hejlíkem o listování v Dračí polévce

3. 12. 2011 23:57:30
Lukáše Hejlíka jsem si do určité doby spojovala s postavou Tomáše Meduny ze seriálu Ošklivka Katka. Lukáš je však činný i na divadelních prknech - je tvůrcem známého literárně-dramatického projektu LiStOVáNí. Pokud jste již někde zaslechli něco o divadelní podobě bestselleru Ekonomie dobra a zla od Tomáše Sedláčka, vězte, že pochází z kapsičky LiStOVáNí. Nejnovějším přírůstkem tohoto projektu je scénické čtení románu pro mladé Dračí polévka, jejíž autorkou je Alena Ježková. Jak název lehce napovídá, jeho hlavní tematikou bude život Vietnamců v České republice, vyprávěný očima mladého chlapce Longa. Jak to vypadá, když se "hraje knížka" a kam se na to jít podívat? Dnes s Lukášem Hejlíkem lehce o literatuře a Vietnamcích.

LiStOVáNí je počin, který stojí na literárně-dramatickém základu a jeho tematika se neustále obměňuje a přeskakuje. Co o něm jako tvůrce prozradíš?
Je to tvar, který překvapí. Není to čtení, není to úplné divadlo. Něco mezi a velká sranda, myslím. Jak mi naznačují i autoři ze světa, jsme v tom bezkonkurenční. Děláme to rádi, což je doufám vidět.

Divácky oblíbené LiStOVáNí Ekonomie dobra a zla s Tomášem Sedláčkem jste v minulém měsíci uzavřeli 100. reprízou. Jak vám vůbec dopadlo turné The Economics of Good and Evil po Velké Británii?
Ano, teď už máme 110. reprízu a pořád to jede! Londýn dopadl výborně, Soho Theatre bylo vyprodáno, lidé nadšení. Před námi jsou další skvělé metropole: Vídeň, Lucemburg, Brusel, Moskva, Helsinki, Berlín a pak i o turné po Státech.

Zpracováváte literaturu jak pro dospělé, tak pro děti. Podle kterého klíče si vybíráte knihy, které chcete dramaticky ztvárnit? Žánrově se jednotlivá LiStOVáNí dost liší.
Má to své pevné základy, které se nemění, to je dva až tři herci a ucelená úprava. Ale vyjadřovací možnosti se snažíme střídat, objevovat a stále se jimi nechat překvapovat. Máme za sebou téměř sedmdesát knih, nechceme a nemůžeme se opakovat. Hraní pro děti a mládež nás dost baví. Máme na to záštitu Ministerstva školství pro šíření čtenářství a to se myslím i daří.

Jak jsi narazil na román Dračí polévka, jehož scénické zpracování má 6. prosince v pražském divadle Minor premiéru? Co tě zaujalo na tematice Vietnamců?
Zaujal mě celý příběh, Alena Ježková je skvělá populizátorka například historických témat naší kultury a myslím, že dokázala pro Čechy přiblížit i příběh vietnamského chlapce v české škole. A já? Často hrajeme na školách třeba v Chebu nebo Teplicích, kde je šest až deset vietnamských dětí ve třídě a mně jsou velmi sympatičtí. Myslím, že Češi vůbec nechápou, že už velmi brzo budou právě v Čechách narození Vietnamci zastávat různé funkce, třeba lékařské, vůdčí. A nejsme na to připraveni. Obdivuji na Asiatech jejich skromnost a pokoru, něco co nám, se mnou v čele, chybí. A také chodím ve Vršovicích nakupovat do jedné typické večerky a ta rodina je mi strašně sympatická.

Kam se mohou lidé přijít podívat na LiStoVáNí - Dračí polévka?
Premiéra se koná 6. prosince od 18:00 v pražském divadle Minor, kde bude přítomna i Alena Ježková. Autorčiny knihy se tam budou prodávat i podepsiovat. Dále hrajeme 9. prosince v 17:00 U notáře v Havlíčkově Brodě, 10. prosince od 15:00 v Národním divadle Reduta Brno a nakonec v Malém divadle v Českých Budějovicích, a to 11. prosince v 18:00. Byl bych moc rád, kdyby to Vietnamce zaujalo, přeposlali si to a hlavně kdyby přišli, jakkoliv je to kniha především pro Čechy.

Četl jsi román Bílej kůň, žlutej drak, literární mystifikaci Jana Cempírka?
Pozor, my jsme ho dokonce s Honzou Cempírkem v LiStOVáNí hráli. Tahle kniha nebyla pro Vietnamce jistě žádné novum. Byla pro Čechy, útočila na jejich úzkoprsost, která se záhy projevila tou nabubřelou reakcí po prozrazení celé “hry”. Honza to ale, troufnu si říct, myslel dobře. Trochu se to vymklo, ale já třeba dodnes nechápu, proč až tak moc. Každopádně to zaslepilo vše, co se knize zpočátku dařilo nakousávat a řešit.

Stalo se ti někdy, že jsi měl po přečtení nějaké knihy negativní pocity? Mně se například podařilo se zaťatými zuby přelouskat román Otrok, stařec a obří pes od Patricka Chamoiseau, který vypráví o lidské svobodě na příkladě otroctví. Po přečtení mně bylo vnitřně neskutečně zle.
Samozřejmě. Teď jsem dočetl Ostrov Sukkwan od Davida Vanna, to je epopej hrůzy a smutku, a ta se vám přelije přímo do kostí.

Kdy si myslíš, že stála česká, potažmo československá literatura na svém vrcholu?
Nevím. Myslím, že naše literární úroveň byla, je a bude vždycky dobrá. Nezapomenutelné jsou samozřejmě šedesátky. Na druhou stranu to diktuje doba. A paradoxně dnes, v době největší svobody, která hraničí až s lhostejností, to mají autoři možná ve výsledku těžší.

Kdybys měl vybrat jednoho autora či autorku na Nobelovu cenu za literaturu, kdo by to byl?
To si netroufnu. V Čechách mám rád Emila Hakla, Miloše Urbana a opravdu nadšený jsem z Petry Soukupové. Můj světový autor je Erlend Loe, Thomas Bernard. Ten se jí už ale nedožije.

Jsi také toho názoru, že se v České republice čte méně a méně?
Ne. Možná je tu nějaký úbytek, bude to ale dané školou a jejím levelem. Problém nebude na základních školách a už vůbec ne gymnáziích. Jistou odchylku tu můžou mít soukromé školy a určitě učiliště a střední odborné školy. Mám srovnání z 80 českých měst, všech věkových kategorií, a všeobecně to nevidím tak zle.

Jakými způsoby lze děti přimět k většímu zájmu o četbu a literaturu?
Ukazovat jim, že je to přínosné, zábavné a živé. Že to může mít podobné kouzlo jako 3D a dokonce nemusíte mít ani ty brýle!

Máš někde schovaný sen napsat si vlastní knihu?:)
Dost lidí mi to naznačuje a motivuje. Nevím, myslím, že na to nemám. Mám pár nápadů ohledně dětské knihy. Chtěli bychom také natočit rapovou desku pro malé děti a jejich rodiče. Ale to jsou plány, na které není moc času.

Autor: Do Thu Trang | sobota 3.12.2011 23:57 | karma článku: 14.04 | přečteno: 1975x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Turner

Dogma národního státu

Když se v průběhu 20. století počala postupně rozpadat většina vícenárodních států, zdálo se, že národní stát je jediným reálným modelem. Opačný trend v podobě vzniku EU tak někdo vnímá jako likvidaci národních států.

31.3.2023 v 11:39 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 258 | Diskuse

Jiří Herblich

Kdo pozná pravdu? Znělo vzduchem jako hrom

Nebuďte nešťastní, že pravda není vaším koníčkem, tohle poslání je určeno vyvoleným lidem, kteří ctí stvořitele jako sami sebe.

31.3.2023 v 10:20 | Karma článku: 4.09 | Přečteno: 94 | Diskuse

Ladislav Jakl

Hřiště, nebo hospoda?

Jen sto kroků od mého domu je podnik, kde čepují různá zajímavá piva. Tedy něco pro mne. A ve výloze tam mají nápisy, kdo všechno tady není vítán, plus všelijaké vyhraněné pokrokové politické proklamace. Tedy nic pro mě.

30.3.2023 v 17:32 | Karma článku: 45.24 | Přečteno: 4431 | Diskuse

Karel Trčálek

Jidáši Iškariotskému s láskou

Pokud chodíte do kostela, nejlépe pravidelně, ovšemže, tak jste si možná všimli, že se blíží ona chvíle, kdy se Jidáš Iškariotský obětuje za nás všechny a zradí, abychom těmi zrádci nemuseli být my, Pána Našeho, vydá ho katům...

30.3.2023 v 16:32 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 204 | Diskuse

Josef Ulman

Za prvé nevím, co to je a za druhé tě to uráží!

Určitá skupina lidí, kterou dnes nebudu nijak označovat (ona se stejně pozná sama), má poslední dobou časté nutkání ohánět se fašismem.

30.3.2023 v 14:55 | Karma článku: 21.81 | Přečteno: 767 | Diskuse
Počet článků 71 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5943

Asi-jatka Trangoslava DoThuová. Vietnamka. Západočeška. Ráda čtu. Jím. Hodně. Umím provaz. Miluju archaickou češtinu, gentlemeny a humor. Vážím si moudrých lidí. Nemám ráda komáry a mouchy. Měřím 158 cm do výšky. Chci mít velkou knihovnu. A vlastnoruční HERBÁŘ!

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...