Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Moc pěkný zvyk, tohlencto plesování

3. 02. 2012 13:28:05
Na České republice se mně děsně líbí tradice kurzů společenského tance a chování, jichž je skoro až povinno se během studia na střední škole zúčastnit. A pak se dějí věci jako je myslivecký bál, městský, policejní či sportovní bál. A co teprve ten maturitní, na kterém je každá maturantka princeznou a každý maturant do určité hodiny distingovaný gentleman!

Třeba takový ples v Praze. První věc, kterou vytknu, je lehce neosobní atmosféra. Sály velké, honosné, drahé, takže se na ně skládá více tříd najednou. I tak bývá cena lístků smutně vysoká. Brodíte se záplavou lidí, sjedete jejich společenský oděv a šat, popíjíte cubalibre za 130Kč a chvílema pokoukáváte po parketě. Ale moc netančíte, kouká na vás moc lidí.

Anonymní opilectví. Chlebíčky s krevetovou pomazánkou. Elegantní a krásné róby elegantních a krásných dam. Dobrá živá hudba (Blues a jazz!).

Ale trošku přemýšlím, jestli je to bál, na kterém jsou oni maturanti skutečnými hvězdami večera...A jak se vlastně v té mase lidí pozná maturant bez šerpy? A zajímáte se vůbec o to, kdo maturuje a kdo s vašim dítkem oněch několik krásných let chodil do třídy?

Maloměsto. Jsem z vesnice. Můj gympl je ale na maloměstě. Zdejší plesy jsou velkou společenskou událostí.

Maturitní ples naší třídy proběhl 12.12. 2008, dne sofistikovaného. Měli jsme se ve třídě spoustu šikovných lidí, tudíž výběr peněz a první náčrty plesu začaly již necelý rok předem. Dohodlo se, že ples bude ve drákulovském stylu. Shodli jsme se také na stejné barvě a látce šatů. Takže žádné svatební dorty nám po sále neběhaly.

Samotný sál nebyl ani honosný ani reprezentativní, ba naopak. Funkcionalistický hranatý tvar nového sálu se snažil korespondovat se starším, původním socialistickým objektem, ke kterému byl přistavěn. Žádní barokní andělíčci, žádné krásné lustry, zato však mastná slaná šedá, velká postmoderní postrenesanční okna a spousta jiných neozdob.

Klasické předtančení třídy jsme měli v drákulovském stylu. Sehnali jsme si parádní a bohatou tombolu, fotografa, který na svém plátně fotil návštěvníky plesu. A v průběhu večera se taky dražil kanec a podobné skutečnosti.

Návštěvnost jsme měli "vysokou" - něco přes 400 lidí- rodina a kamarádi, naplněná kapacita. Hodně lidí se nevešlo do sálu, ale všecko, co se dělo na parketě, se v kuloárních prostorech přenášelo živě na plátně. Lehce jsme pomíchali ceny v tombole, lehce popili, lehce vydělali na dešti peněz, vyfasovali šerpy, poslechli si krásný a dojemný proslov naší pančelky (která mimochodem jako dárek dostala tandemový seskok), lehce popili, lehce zakřepčili s učiteli, rodiči a přáteli a svým půlnočkem jsme lehce roztančili přítomné. Někteří těžce popili. Takže spokojenost po všech stránkách.

Takže tak.

A jak to vidíte vy? Plesáte?

Autor: Do Thu Trang | pátek 3.2.2012 13:28 | karma článku: 20.91 | přečteno: 1960x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Turner

Dogma národního státu

Když se v průběhu 20. století počala postupně rozpadat většina vícenárodních států, zdálo se, že národní stát je jediným reálným modelem. Opačný trend v podobě vzniku EU tak někdo vnímá jako likvidaci národních států.

31.3.2023 v 11:39 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 254 | Diskuse

Jiří Herblich

Kdo pozná pravdu? Znělo vzduchem jako hrom

Nebuďte nešťastní, že pravda není vaším koníčkem, tohle poslání je určeno vyvoleným lidem, kteří ctí stvořitele jako sami sebe.

31.3.2023 v 10:20 | Karma článku: 4.09 | Přečteno: 92 | Diskuse

Ladislav Jakl

Hřiště, nebo hospoda?

Jen sto kroků od mého domu je podnik, kde čepují různá zajímavá piva. Tedy něco pro mne. A ve výloze tam mají nápisy, kdo všechno tady není vítán, plus všelijaké vyhraněné pokrokové politické proklamace. Tedy nic pro mě.

30.3.2023 v 17:32 | Karma článku: 45.22 | Přečteno: 4370 | Diskuse

Karel Trčálek

Jidáši Iškariotskému s láskou

Pokud chodíte do kostela, nejlépe pravidelně, ovšemže, tak jste si možná všimli, že se blíží ona chvíle, kdy se Jidáš Iškariotský obětuje za nás všechny a zradí, abychom těmi zrádci nemuseli být my, Pána Našeho, vydá ho katům...

30.3.2023 v 16:32 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 204 | Diskuse

Josef Ulman

Za prvé nevím, co to je a za druhé tě to uráží!

Určitá skupina lidí, kterou dnes nebudu nijak označovat (ona se stejně pozná sama), má poslední dobou časté nutkání ohánět se fašismem.

30.3.2023 v 14:55 | Karma článku: 21.81 | Přečteno: 766 | Diskuse
Počet článků 71 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5943

Asi-jatka Trangoslava DoThuová. Vietnamka. Západočeška. Ráda čtu. Jím. Hodně. Umím provaz. Miluju archaickou češtinu, gentlemeny a humor. Vážím si moudrých lidí. Nemám ráda komáry a mouchy. Měřím 158 cm do výšky. Chci mít velkou knihovnu. A vlastnoruční HERBÁŘ!

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...