Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Spolujízda? Ano, děkuji!

4. 03. 2012 18:52:33
Stopaření se v Čechách netěšení moc dobré pověsti. Zřejmě tomu dost napomohl film Jindřicha Poláka Smrt stopařek. Dnes už to funguje lehce jinak. Sednete k počítači, kouknete a tadá, jedete.

Ti z vás, kteří často jezdíte křížemkrážem semazpátky, popřípadě tamazpátky, určitě znáte tzv. Carpooling, německy Mitfahrgelegenheit, česky spolujízda. Ti z vás, kteří neznáte, poznejte a popřípadě nebojte a vyzkoušejte. Je to výhodně pro obě strany. Zpravidla takhle dojíždí studenti nebo lidé, kteří jedou od rodiny nebo k rodině, z práce nebo do práce. Očekávat se od řidičů dá cokoliv, ale spíše nepočítejte s vyšinutými magory, kteří se pokusí sjet na nějaké z miliard výjezdů z dálnic a nějak vám fyzicky ublížit.

Jak ta celá věc funguje... (Tento článek mimochodem není žádná neplacená, a bohužel ani placená reklama. Je to dobrá myšlenka a dobré myšlenky by se měly šířit.)

Takže. Záleží na tom, kam pojedete. Jestliže jezdíte po Evropě, raději zkuste nějakou ze zahraničních centrál jako je Carpooling nebo Mitfahrgelegenheit (příležitost ke spolujízdě). Zadáte si do vyhledávání odkud kam, kdy chcete jet a pak, pokud někdo náhodou jede a má místo, tak se s ním telefonicky nebo emailem domluvíte. V Čechách funguje více stránek. Já osobně používám Jízdomat, který nabízí spolujízdy jak po České republice, tak i do zahraničí.

Spolujízdu využijí lidé pendlující často, méně často, ale ti, kteří si chtějí udělat malý výlet. Máme v plánu s dalšími zájemci jen tak náhodně kouknout, kdo kam na víkend jede, za kolik a prostě se sbalíme a vyrazíme.

Pokud jste řidič, který někam pofičí, má v autě volno a rád by společnost na dlouhou cestu, tak na stránky švihnete nutné údaje a popřípadě přidáte, kolik kaček budete chtít za cestu.

Od té doby, co studuju v Regensburgu, jsem spolujízdu využila hodně krát. Na tu úplně první jsme ale jely raději ve dvou. S kamarádkou jsme se domluvily s mladou dvojicí z Moravy jedoucí z Mnichova, ale zajeli pro nás do Regensburgu. Mým směrem takhle nejvíce pendlují Poláci z Opole. Je s nimi někdy těžká domluva.

Tak či tak ráda spolujezdím, protože:

Ušetřím pár kaček.

Šetříme přírodu a dálnice.

Pokecám si.

I ta pohodlnost a rychlost hraje roli.

Většinou potkám fajn lidi, přičemž následně zjistíme, že máme společné známé. Nebo si s paní řidičkou padneme do oka natolik, že spolu v Regensburgu vyrážíme v následující úterý na vietnamskou polévku Pho:)

A historek taky není málo. Jednou se mi stalo, že jsem nestihla večerní spolujízdu do Regensburgu, protože nám (holkám na výletě do zahraničí) v ten samý den ráno uletělo letadlo do Prahy.

Nedávno mi zas povídal jeden spolujezdec, že jeho kamarád jednou jel do Prahy v mega luxusní káře, jehož řidič - Turek, byl ověšen zlatými řetězy a prsteny. Zjev. Nebo dlouholetý taxikář.

Nebo když jsme tehdá jeli směrem na Mnichov. Hned za českými hranicemi nás odchytili bavorští policisté (což je normální jev) a koukali na celou tu parádu: postarší Škoda Octavia s německou značkou, řidič Čechoněmec, další spolujezdci Čech, Francouz a Vietnamka.

Inu...

Autor: Do Thu Trang | neděle 4.3.2012 18:52 | karma článku: 19.37 | přečteno: 2199x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Turner

Dogma národního státu

Když se v průběhu 20. století počala postupně rozpadat většina vícenárodních států, zdálo se, že národní stát je jediným reálným modelem. Opačný trend v podobě vzniku EU tak někdo vnímá jako likvidaci národních států.

31.3.2023 v 11:39 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 256 | Diskuse

Jiří Herblich

Kdo pozná pravdu? Znělo vzduchem jako hrom

Nebuďte nešťastní, že pravda není vaším koníčkem, tohle poslání je určeno vyvoleným lidem, kteří ctí stvořitele jako sami sebe.

31.3.2023 v 10:20 | Karma článku: 4.09 | Přečteno: 93 | Diskuse

Ladislav Jakl

Hřiště, nebo hospoda?

Jen sto kroků od mého domu je podnik, kde čepují různá zajímavá piva. Tedy něco pro mne. A ve výloze tam mají nápisy, kdo všechno tady není vítán, plus všelijaké vyhraněné pokrokové politické proklamace. Tedy nic pro mě.

30.3.2023 v 17:32 | Karma článku: 45.24 | Přečteno: 4399 | Diskuse

Karel Trčálek

Jidáši Iškariotskému s láskou

Pokud chodíte do kostela, nejlépe pravidelně, ovšemže, tak jste si možná všimli, že se blíží ona chvíle, kdy se Jidáš Iškariotský obětuje za nás všechny a zradí, abychom těmi zrádci nemuseli být my, Pána Našeho, vydá ho katům...

30.3.2023 v 16:32 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 204 | Diskuse

Josef Ulman

Za prvé nevím, co to je a za druhé tě to uráží!

Určitá skupina lidí, kterou dnes nebudu nijak označovat (ona se stejně pozná sama), má poslední dobou časté nutkání ohánět se fašismem.

30.3.2023 v 14:55 | Karma článku: 21.81 | Přečteno: 766 | Diskuse
Počet článků 71 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5943

Asi-jatka Trangoslava DoThuová. Vietnamka. Západočeška. Ráda čtu. Jím. Hodně. Umím provaz. Miluju archaickou češtinu, gentlemeny a humor. Vážím si moudrých lidí. Nemám ráda komáry a mouchy. Měřím 158 cm do výšky. Chci mít velkou knihovnu. A vlastnoruční HERBÁŘ!

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...