Vietnamská svatba

Vážení čtenáři, toto je můj úplně první příspěvěk, který se bude týkat vietnamských svateb. Toto téma jsem si vybrala záměrně, poněvadžto jsem chtěla využít paralely "Nového začátku" . Jistě se mnou budete souhlasit, že svatba nepochybně nový začátek je. Navíc - dnes večer jsem opzvána na jednu "menší" ( cca 150 hostů)

Na úvod bych však chtěla předeslat, že ačkoliv jsem zažila několik desítkek vietnamských (dále jen vn) svateb, jsem si jista, že můj pohled a popis těchto veselých událostí nebude přesně vystihovat tradiční svatby, se kterými se setkáme ve VNmu. Je to logické, já vím, přesto bylo nutné zmínit tento fakt, abychom se vyhli nedorozuměním :D

Čím bychom mohli začít?

Snad věkem nevěsty. Kdysi kdesi jsem slyšela, že nevěsta by se neměla vdávat ve věku jednadvaceti let, neboť to přináší smůlu. Proč? Nevím, ale pakliže vás to bude zajímat, pozeptám se:)

Co se zásnub týče, žádá si tento akt tolik pozornosti a příprav, co samotný obřad. Ženich smluveného dne ( obvykle je to měsíc před uzavřením manželství ) vyjíždí se svou rodinou, příbuznými a mládeží za nevěstou, kde požádá její rodiče a předky ( na to velice dbáme) o svolení a požehnání ( tohle slovo mi příjde takové křesťanské, ale na výstižnější jsem nemohla přijít:)) . V domě je připravený oltář, na který se dávají mísy s obětinami (ovoce,cigarety,alkohol, falešné peníze, vonné svíčky) , aby byli předkové co nejvíce nakloněni. V místnosti s oltářem se sejdou všichni zúčastnění, mládež si symbolicky mezi sebou vymění obálky s penězi (neznám smysl, bohužel) a lidé se baví o přípravách svatby při popíjení čaje.

Místo, kde se koná svatba se již od časného rána podobá mraveništi. Přátelé budoucích manželů připravují bohatou výzdobu (viz obr. ) a dolaďují vše okolo. Většina se však poté (stále ráno) vydává spolu s ženichem vyzvednout nevěstu . Musí se opět absolvovat podobný scénář jako při zásnubách : zapalují se vonné tyčinky apd. Obvykle se také udělá několik profesionálních snímků nevěsty a ženicha v jejich budoucím příbytku.

Část svatebčanů ( obvykle jsem zažila 50 - 100 lidí) se naloží do aut vstříc nějakému pitoresknímu místu (u "nás" na západě jsou to povětšinou krásné Mariánské Lázně) ,aby se společně vyfotografovali. Bývá okolo toho strašný humbuk, poněvadž jede kolona zhruba 15ti aut a v nich načinčaní svatebčané. Několikráte se stalo, že jsme zablokovali místní komunikaci a někdo přivolal policii, aby nás trošku usměrnila:) Moc se mi líbí, že když projíždíme městem, mávají na nás lázenští hosté. Promenáda po centru upoutá pozornost každého Evropana- němečtí a ruští turisté cvakají fotoaparáty a natáčejí si tento průvod na videa. Vskutku podívaná.

Přeskočím již na samotný večerní obřad (zhruba od 6 večer),který je velice důležitý, neboť se sejde mnoho lidí ( tady je standard 250-350lidí, zažila jsem snad i 550 hostů) . Jak můžete vidět na obrázku, sedíme okolo vyzdobených stolů, které jsou urovnány v řadách, v čele místnosti je umístěný stolek pro nevětsu a ženicha. O naše žaludky se stará buď catteringová společnost (píše se to tak?) nebo zaměstnanci restaurace. Co se podává? Je to samosebou různé, ale na stolech obvykle nechybí : dýňová a slunečnicová semínka, trocha alkoholu, sladká rýže , krabí polévka jako předkrm. Hlavní chod: rýže, zeleninová zálivka, grilovaná kachna, kuře či ryba a wok směs . A ovoce. Jistě jsem na něco zapomněla, nezlobte se, prosím.

Příjezd budoucích manželů ( zhruba o hodinu později než všichni hosté) je doprovázen ohňostrojem a petardami. Soudím, že se jednak tímto vyhánějí zlí duchové a jednak se sluší a patří mít okázalý příjezd :) Po jejich usazení začíná program, který je vesměs identický se všemi ostatními programy svateb. Hraje živá hudba, moderátor recituje básně, dává hrdličkám moudra do života, tu a tam někdo pronese slavnostní řeč. Nevěsta si s ženichem vymění prstýnky a políbí se (možná se mýlím, ale nemáme oficiální obřad, kdy se podepisujeme do matriky apd. Nevíte,jak je to s vyřizováním papírů?) . Všeobecné veselí udržuje naživu již zmiňovaná live hudba, tu a tam se najde i odvážlivec, kterýž novomanželům zanotuje píseň. Ať už zpívá dobře či špatně. Přecijen, je to hezká tradice a navíc - nezahřálo by vás to u srdce?:) Mezitím si chodí novomanželé osobně přiťuknout s hosty a poděkovat za jejich příchod.

Co se svatebních darů týče, není tomu jako v Čechách. My jim dáváme obálky s penězi (myslím,že standard se pohybuje od 1000 Kč) , doufajíce, že jim to pro "Nový začátek" prozatimně vystačí. Ke konci svatby se pokaždé koná diskotéka, dovolte mi název piškotéka.

Tuze zábavné, tyhle vietnamské svatby! Pakliže budete mít příležitost, příjďte a zažijte spolu se svatebčany světlé okamžiky života, kdy člověk nemusí myslet na to, že živobytí začíná být těžší a těžší.

Omlouvám se za tu melancholii na konci a také za strohost a suchost příspěvku. Snad příště budu zábavnější :D

Tak či tak...přeji Vám báječný víkend a děkuji za pozornost.

Autor: LenítkoDTT | sobota 15.3.2008 13:57 | karma článku: 34,99 | přečteno: 7646x
  • Další články autora

LenítkoDTT

No helé, a Vánoce slavíte?

25.12.2013 v 11:11 | Karma: 32,12

LenítkoDTT

Vu, vo všem

15.8.2013 v 17:31 | Karma: 18,34