Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Co Čech, to muzikant. Co Vietnamec, to ... zpěvák?

1. 01. 2014 17:36:38
Vietnamské slavení Silvestra budu mít už navždycky spojené s poťouchlou obsesí pálit rachejtle už v průběhu celého dne a také s hodovačkami za doprovodu živé hudby.

Musíme si pomáhat

Možná jste už někde slyšeli, že se Vietnamci rádi sdružují, především jedná-li se o krajany ze stejné oblasti. Metaforicky, je to živé a fyzické sepětí s rodnou zemí. Lépe navazujeme vztahy a taky si tím vzájemně vypomáháme, když například někdo, kdo bydlí ve stejné provincii jako vy, letí domů a může se zastavit u vaší rodiny na návštěvu nebo dovézt dárky.

Družení se nám jde na jedničku, málokdy necháváme někoho stranou. Zvláště jsme-li takto daleko od domova. Komunita je v tomto případě více než vhodné označení. Bude to takové generalizování, ale Asiaté celkově slaví vše ve větších skupinách, což se snaží vysvětlit i skvělá a srozumitelná infografika popisující kulturní rozdíly mezi Číňany a Němci, která se ale dá vztáhnout i na Vietnamce a Čechy.

Hostiny, žranice a hodovačky

Jednou za čas se dají hlavy a peníze dohromady a uspořádá se tradiční hostina pro krajany, kam se pozvou spíše průměrně známí zpěváci a zpěvačky z Vietnamu. Jedním z nejpočetnějších a nejaktivnějších krajanských spolků je ten ze severovietnamské provincie Hai Duong. Naše rodina sice odtud nepochází, ale letos (resp. loni) se nám dostalo pozvání na jejich oslavu konce roku. Peníze pochází z dobrovolných příspěvků, tzv. ung ho. Asi nikdy nevstřebám, proč se musí předčítat jména dárců i s obnosem, kterým přispěli. Pokud lpíte na reputaci, nemáte tak vlastně možnost dát málo. Za rodinu se obvykle dává jedna dvě tři tisícovky, popř. padesát nebo sto euro.

Jednou z vystupujících zpěvaček na našem večeru byla hvězda 90. let Thai Bao (dole na obrázku je uprostřed v červených šatech), která vás do písně vtáhla tak, že jste ani nepohnuli. Pro případ, že byste si chtěli poslechnout další (leč méně známé) vystupující: popová hvězdička Hoang Khanh Linh nebo zpěvák Trinh Trong Hung atd.

Vietnamci milují karaoke a spousta z nich nemá problém zpívat na veřejnosti, i když se jim od pánaboha nedostalo zlata v hrdle. Za celý večer se tak ke zpěvákům několikrát připojil někdo z publika a společně si zapěli známé písně o lásce a milované zemi.

Většina takových společenských událostí (svatby, oslavy jakéhokoliv druhu) doprovází amatérský i profesionální zpěváci. O studu to není, ostudu si neudělají, poněvadž tu vůbec o kvalitu nejde. Hlavní je zábava a ta bývá, i v případě "špatného" zpěváka, odměněna potleskem.

Jsme zpěvný národ a zpívat umí kde kdo. Zvláštní. Čistě teoreticky za to může i to, že je vietnamština tónovým jazykem. Nebo je to i povahou písní, které jsou teda dost čast táhlé a lkavé? Nemá někdo lepší vysvětlení?

Vietnamci s Čechy a Češi s Vietnamci by si už a priori měli rozumět. Snad protože co Čech, to muzikant, a co Vietnamec, to ... zpěvák?

Tak ať nám to všem v tom novém roce hezky hraje a zpívá.


ryba.JPG


hddve.JPG

Autor: Do Thu Trang | středa 1.1.2014 17:36 | karma článku: 25.47 | přečteno: 2406x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Turner

Dogma národního státu

Když se v průběhu 20. století počala postupně rozpadat většina vícenárodních států, zdálo se, že národní stát je jediným reálným modelem. Opačný trend v podobě vzniku EU tak někdo vnímá jako likvidaci národních států.

31.3.2023 v 11:39 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 253 | Diskuse

Jiří Herblich

Kdo pozná pravdu? Znělo vzduchem jako hrom

Nebuďte nešťastní, že pravda není vaším koníčkem, tohle poslání je určeno vyvoleným lidem, kteří ctí stvořitele jako sami sebe.

31.3.2023 v 10:20 | Karma článku: 4.09 | Přečteno: 91 | Diskuse

Ladislav Jakl

Hřiště, nebo hospoda?

Jen sto kroků od mého domu je podnik, kde čepují různá zajímavá piva. Tedy něco pro mne. A ve výloze tam mají nápisy, kdo všechno tady není vítán, plus všelijaké vyhraněné pokrokové politické proklamace. Tedy nic pro mě.

30.3.2023 v 17:32 | Karma článku: 45.15 | Přečteno: 4309 | Diskuse

Karel Trčálek

Jidáši Iškariotskému s láskou

Pokud chodíte do kostela, nejlépe pravidelně, ovšemže, tak jste si možná všimli, že se blíží ona chvíle, kdy se Jidáš Iškariotský obětuje za nás všechny a zradí, abychom těmi zrádci nemuseli být my, Pána Našeho, vydá ho katům...

30.3.2023 v 16:32 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 204 | Diskuse

Josef Ulman

Za prvé nevím, co to je a za druhé tě to uráží!

Určitá skupina lidí, kterou dnes nebudu nijak označovat (ona se stejně pozná sama), má poslední dobou časté nutkání ohánět se fašismem.

30.3.2023 v 14:55 | Karma článku: 21.81 | Přečteno: 765 | Diskuse
Počet článků 71 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5943

Asi-jatka Trangoslava DoThuová. Vietnamka. Západočeška. Ráda čtu. Jím. Hodně. Umím provaz. Miluju archaickou češtinu, gentlemeny a humor. Vážím si moudrých lidí. Nemám ráda komáry a mouchy. Měřím 158 cm do výšky. Chci mít velkou knihovnu. A vlastnoruční HERBÁŘ!

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...