Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 31. března 2023 Kvido

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

self tomato

Slušnost a respekt

Milá Trangoslavo, tedy ano, slušnost z mezilidských vztahů poněkud vymizela. Dříve lidé měli své vzory. Těmi vzory byly autority - vzdělaní a moudří lidé, respektovaní pro své schopnosti a znalosti. Požívali úcty širokého okolí.

Postupem doby byly autority vystřídány celebritami. Jako dříve k autoritám, dnes lidé pohlíží k celebritám. Žel, celebrity jen zřídka jeví rysy vzdělanosti či moudrosti, některé rodný jazyk užívají jen s obtížemi, se slušností to nepřehánějí, své názory na jiné osoby často sdělují slovy nelíčenými a výrazy si vybírají spíše mezi těmi drsnějšími. A protože je to chytlavé, veřejnost to snadno přejímá.

Slušnost je výrazem respektu - a třeba i úcty - ale dnes k sobě navzájem lidé v téhle zemi žádný respekt nechovají, snad proto, že si myslí, že život je boj, k obecné smůle však nechápou rozdíl mezi bojem a válkou.

0/0
9.1.2012 12:06

tin1

cam ơn ban

tohle na tvářičkuV...tuhle na X....a tuhle do zrcadla ;-D

0/0
5.1.2012 8:00

kmy

Děkuju, že děkuješ :)

Zrovna dneska jsem sem taky pověsil text na stejné téma :)

http://kang.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=239099&bk=25709

Jen tak dál V

0/0
3.1.2012 14:47

Egerie

pravda pravdoucí

;-)R^

0/0
2.1.2012 21:53

Miflonides

Přátelové

Díky za Vaši češtinu - a to nemyslím ani trochu ironicky. Je tomu hodně let co moje děti byly malé. Někdy popletly slůvko, jindy řekly větu tak, že by to dospělé nikdy nenapadlo - přitom jsme jim ale rozuměli. V dětství jsem se občas taky takto vyznamenal ..... kéž bych měl takový novátorský vztah k češtině jaký jsem měl tehdy!

Díky za to "přátelové" takové slovo by mne nenapadlo. ---- Před 12lety jsem se do svého dětství - virtuálně - na několik měsíců - vrátil. To když jsem si povídal se svou tehdejší přítelkyní z Arizony. Moje angličtina byla tehdy věru neortodoxní. Několikrát se přihodilo se, že se mým obratům upřímně zasmála. Nevysmívala se, upřímně se zasmála. A mne to vždycky potěšilo.

Mějte hezký Nový rok

+1/0
2.1.2012 14:17

ThuTrang

Re: Přátelové

Dobrý den,

děkuji vám. Čeština je krásná bohatá a foremná:)

Některé tvary mohou vyznít komicky, ale o to více je celá výpověď zapamatovatelnější:)

Mějte se báječně.

0/0
2.1.2012 15:26

milmen

Re: Přátelové

Také vám děkuji za článek. Zdvořilost je něco, co zde opravdu postrádáme;-(. Napsala jste to diplomaticky, nezmiňovala jste se přímo o Češích. Ale myslím, že vím, o čem mluvíte. Svou zemi mám moc ráda a Češi mají dost dobrých vlastností, zdvořilost k nim bohužel nepatří. Nedejte se odradit a držím vám palce!:-)

0/0
2.1.2012 16:41

ThuTrang

Re: Přátelové

Myslím, že se to dá takhle obecně brát, ano mnohým obyvatelům ČR chybí zdvořilost. Ale asi to vnímáme moc osobně, jestli rozumíte co myslím. Kdybychom bydleli teba v Itálii, budeme podle mě mluvit úplně stejně...zkrátka - je to o lidech:)

0/0
2.1.2012 19:04

milmen

Re: Přátelové

Myslím, že vám rozumím. A že to vnímáte osobně - to je docela přirozené. Pro cizince musí být pobyt, práce i zvládnutí jazyka velmi těžké. Mnoho lidí si takovou situaci není schopno vůbec uvědomit ani představit. Sama mám k cizincům, kteří zde žijí, slušně se chovají a pracují, dobrý vztah. Ale jak píšete, vždy a všude je všechno o lidech.

Tak vám ještě jednou přeji všechno dobré a pokud jde o tu zdvořilost - no, bude to tu asi ještě nějakou dobu trvat, ale dočkáme se! :-)

0/0
2.1.2012 21:03

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS